شناخت علایم اولیه‌
نخستین علایم باروری هفته های اول بعد از بارور شدن تخمک قابل رویت خواهد بود . بعضی علایم اولیه باروری عبارت اند از :

تاخیر در پریود ماهانه :


به عقب افتادن عادت ماهانه در خانوم ها اولین علامت بارداری می تواند باشد . لذا لازم است یک تا دو هفته بعد از تاخیر عادت ماهانه از طریق بی بی چک یا آزمایش خون از بارداری خود اطمینان حاصل نمایید .

حساسیت و تورم بافت سینه :


تورم و درد در سینه می تواند دومین علت اصلی بادرای باشد . بزرگ شدن سینه ها ، واضح تر شدن رگ‌ها و عوض شدن رنگ، ترشحات سینه می توانند جزیی از تغییراتی باشد که ممکن است مشاهده کنید .

حالت تهوع :


بروز حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن نیز می تواند یکی دیگر از علایم بارداری باشد که البته در تمامی خانوم ها یکسان مشاهده نمی شود و در هر شخص کاملا متفاوت باشد

لکه‌بینی یا خونریزی:


لکه بینی نیز شامل مواردیست که ممکن است در اوایل بارداری آن را تجربه کنید که علت آن هم لانه گزینی است . لکه بینی هم در همه خانوم ها یکسان نیست و بسته به فاکتور های مختلفی می تواند متفاوت باشد .

تکرر ادرار:


تکرر ادرار از جمله علایمی است که حدودا از هفته ششم به بعد ان را تجربه خواهید کرد .

خستگی و بی حالی :


خستگی ، ضعف و بی حالی هم از علت های بارداری است که معمولا در سه ماهه اول و احتمالا سه ماهه آخر ممکن مشاهده شود .

ویار:


دوری و حساسیت بسیار بالا نسبت به انواع بوها را ویار می نامند که در خانوم های بسیار رایج است .

گرفتگی عضلات:


درد عضلات و ماهیچه ، درد شکم و یا ماهیچه های پا نیز از دیگر علل بارداریست .

تغییر خلق و خو:


از دیگر نشانه های بارداری نوسان در اخلاق و احساسات است که باز هم می تواند شخص به شخص از اندک تا بسیار شدید متفاوت باشد .

به علاوه کلیه موارد ذکر شده در بالا دمای بدن شما در اول صبح نیز بسیار در تشخیص بار داری کمک کننده خواهد بود . بدین معنی که اگر دمای بدن شما هنگامی که از خواب بیدار می شوید بالا باشد نیز می تواند جزوی از راه های تشخیص باداری باشد .
.