اولین گزارش موفقیت ‌آمیز حاملگی به روش اهدای تخمک مربوط به سال 1984 است. از آن زمان تاکنون چندین هزار مورد تولد در جهان با این روش گزارش شده است . این روش هم اکنون در کشور ما پس از طی مراحل شرعی و قانونی آن، سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استفاده از تخمک اهدایی امکان درمان ناباروری را در بسیاری از زوج‌هایی که به دلیل مشکلات ناباروری در خانم از داشتن فرزند محروم بوده‌اند فراهم نموده است. استفاده از این روش برای زنانی توصیه می‌شود که دارای رحم سالم با قابلیت نگهداری جنین هستند اما تخمدان‌های ایشان تخمک‌ مناسبی تولید نمی‌کند. برای مثال در بعضی زنان به خاطر سن بالا، یائسگی زودرس و اختلالات دیگری که منجر به کاهش شدید و یا ازبین رفتن ذخیره تخمدان می شود، علی رغم سالم بودن ارگان های باروری، امکان باردار شدن بسیار کم و یا غیر ممکن است. در این افراد تنها راه باروری دریافت تخمک اهدایی از یک داوطلب است. در محیط آزمایشگاه، تخمک اهدایی توسط اسپرم های مرد که همسر گیرنده تخمک است لقاح می یابد و جنین حاصله از این لقاح به رحم زن نابارور منتقل می شود.

اهدای تخمک به خانمهایی توصیه می شود که در شرایط زیر قراردارند:

تحت درمان سرطان گرفته اند و به سبب شیمی‌ درمانی یا پرتو درمانی توانایی خود را در تولید تخمک سالم از دست داده اند
در دوره پس از یائسگی قرار دارند
دارای تخمدان‌های نابالغ هستند
تخمدان ندارند
دچار نارسایی زودرس تخمدان هستند
خانم هایی که ناقل و یا مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی جدی وابسته به جنس هستند و در صورت بارداری طبیعی احتمال انتقال بیماری به کودک وجود دارد
مبتلا به اندومتریوز شدید هستند
تخمک اهدایی، موجب تولد نوزادی می‌شود که از نظر ژنتیکی کاملا متعلق به زوج گیرنده تخمک نمی‌باشد و 50 درصد ژن فرزندی که حاصل می شود متعلق به خود والدین است. اگر چه به لحاظ بیولوژیک 50 درصد کروموزوم های جنین متعلق به فرد صاحب تخمک است، اما وقتی تخمک یک زن در رحم زن دیگری قرار می گیرد، رفتار ژن در محیط کاملا تغییر پیدا می کند. به عبارتی طی 9 ماه بارداری که جنین در رحم زن قرار می گیرد، ولو آنکه او صاحب تخمک نباشد، ژن های جنین تغییر رفتار داده و بیشتر به طرف مادری که جنین را در رحم دارد و خصوصیات او، گرایش پیدا می کند. این مطلب از نظر علمی به اثبات رسیده و مقالات زیادی با مستندات به دست آمده در مجلات معتبر علمی چاپ شده است. این مساله در حوزه «اپی ژنتیک» مطرح است که به صرف وجود کروموزوم نمی توان گفت، تمام ویژگی های فرد صاحب کروموزوم از طریق تخمک هایش منتقل می شود بلکه باید شرایط محیطی رشد جنین را نیز مدنظر قرار داد. این مساله در مورد شبیه سازی هم صادق است. نمی توان گفت به صرف گرفتن DNA از فردی و قراردادن آن در محیط رحم می توان همان فرد را با همان ویژگی های دوباره متولد کرد چون محیط رشد جنین به تغییر بیان ژن ها کمک می کند. برخلاف باورهای عمومی، امروزه دانشمندان عقیده دارند تربیت کودک نه از زمان تولد که از موقع لقاح آغاز می شود. براساس تحقیقات مبتنی بر شواهد، استخوان بندی شخصیت کودک از زمان جنینی و در رحم مادر آغاز می شود. نوع تغذیه، استرس یا آرامش روانی، نوع تفکر مثبت یا منفی مادر باردار، همه و همه بر شخصیت کودک تاثیرگذار است. به همین دلیل علم «اپی ژنتیک» اعتقاد دارد، ژن ها تنها 10درصد از خصوصیات فرد صاحب کروموزوم را منتقل می کنند.

تخمک اهدایی از فردی گرفته می شود که دارای شرایط سنی خاصی باشد (20 تا 33 ساله) ترجیحاً باروری وی قبلاً ثابت شده باشد و تیم درمانی با بررسی‌های بسیار دقیق از سلامت وی اطمینان حاصل کرده باشند. دلیل شرط سنی اهداء کننده تخمک این است که زنان جوان به داروهای هورمونی تجویز شده در طول درمان پاسخ بهتری می‌دهند و تخمک‌های سالم و بیشتری دارند. همچنین امکان بروز اختلالات ژنتیکی، کمتر و درصد موفقیت بارداری آنها بیشتر است.