مطلعات متعدد بیانگر این مطلبند که ناباروری پیامدهای روانشناختی بسیاری را به همراه دارد و کیفیت زندگی فرد را در ابعاد مختلف دستخوش تغییر می نماید.

این که شخص به طور طبیعی و مانند سایر افراد عادی نتواند صاحب فرزند شود، معضلی است پیچیده که اگر شرایط نامناسب فیزیکی، روانی، اجتماعی و اقتصادی بر آن افزوده گردد، می تواند به بحرانی روانی شده و تمام جنبه های زندگی فرد و همسرش را تحت تاثیر قرار دهد.

پژوهش ها نشان داده اند که تجربه ناباروری میتواند رابطه بین فردی به خصوص رابطه بین زوجین را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از زوجین پس از تشخیص با مشکلاتی از قبیل اختلال در عملکرد جنسی، کاهش اعتماد به نفس، احساس تنهایی و طرد شدن، وسواس در مورد باردار شدن، احساس افسردگی، ناتوانی، ناامیدی، خستگی، گیجی، عصبانیت، خشم، احساس گناه و انزواطلبی مواجه میشوند.

هر چند که در بسیاری از موارد، فشار روحی ناشی از ناباروری موجب نزدیکی و صمیمیت روابط زناشویی میشود، ولی ممکن است برخی از زوج ها در طول درمان با مشکلات جانبی مانند سردمزاجی نسبت به همسر و کاهش میل جنسی مواجه شوند. در این گونه موارد، حضور توام زن و شوهر در طی روند درمان مفید خواهد بود.

گاه زوجین نسبت به یکدیگر، والدین خود یا پزشک احساس خشم و دلخوری میکنند؛ یا به علت استفاده قبلی از وسایل ضد بارداری، گناه را به گردن همسر خود می اندازند « با وجود این که استفاده از روش های پیشگیری از بارداری باعث ایجاد ناباروری نمیشود ». نگرش اطرافیان و باورهای فرهنگی جامعه، در کنار استرس ناباروری، بر اظطراب آنان می افزاید. در فرهنگ ما نیز به علت گسترده بودن بسیاری از خانواده ها و نقش بارز والدین و اطرافیان در زندگی زوجین، ناباروری بعد عمیق تری به خود میگیرد.

ناباروری بسیاری از مسائل اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار میدهد؛ انزواطلبی یکی از احساسات شایع در افزار نابارور است و سازش با این مسئله بسیار سخت است. همچنین برخی از زنان و مردان نابارور، عدم اعتماد به نفس و احساس سرخوردگی در محیط های اجتماعی چون محل کار و تحصیل را گزارش میکنند.